עמותת 'מעומק הלב' באמצעות מיזם : 'שיח הלב', עוסקת מזה כ- 18 שנה בשיקום מסור של צעירות בסיכון וצעירות נפגעות התעללות, ניצול, וטראומה. 'שיח הלב' - זה בית חם לבנות שנזרקו לרחוב. אנו מגישים סיוע רגשי לבנות, נעזרים בעובדים סוציאליים ואנשי מקצוע, מקיימים קבוצות תמיכה וסדנאות בחום ואהבה. אנו מספקים בית חם לבנות שנזרקו לרחוב בחוסר כול, או שנפלטו ממשפחות הרוסות. מעודדים ומסייעים לבנות המשוקמות להשתלב בהתנדבות מועילה בחברה, ומפנים אותן לצמיחה בהכשרה מקצועית ולימודים אקדמיים.

רבים הם הנערים והנערות אשר גדלים ללא סביבה תומכת ומשום כך מוצאים את עתידם בכיכרות וברחובות ומשם מתדרדרים לעולם הפשע.

החלטנו ללכת צעד קדימה ולפתוח עבור בחורות מעל גיל 18 בית חם מתוך אמונה שכל בת שתינתן לה ההזדמנות , תוכל לבנות לעצמה דרך חיים על-פי נפשה וכישרונותיה . לשם כך הוכשר צוות אשר נותן מענה לבנות הן בליווי רגשי והן בייעוץ והכוונה ללימודי מקצוע ולמציאת עבודה מתאימה.

הבנות מתגוררות בדירות ששכרנו עבורן במרכז ירושלים . לכל דירה יש מדריכה וארבע פעמים בשבוע נפגשות הבנות לשיחות חיזוק והעצמה נשית אישית ומשתתפות באירועים פנימיים.

ב-'שיח הלב' היחס לכל בת הוא כאילו הייתה יחידה בעולמה.

 

התהליך שאנחנו עושים עם הבנות הוא לבנות את הערך העצמי שלהן, להכין אותן לחיים שלמים ולתת להן את הסיכוי והאפשרויות לחיות את החיים שלהן כנערות, כנשים בעלות משמעות, ובעלות ערך עצמי.

כל זה יכול להיעשות ע"י זה שאנו מקנים להן : לימודים, השכלה, הכשרה מקצועית, השלמת לימודי תעודת בגרות, השלמת פערי לימוד של שנים שהן עברו ברחוב.

במסגרת הפעילות שלנו, אנחנו מעצימים את היכולות שלהן להתמודד מול מערכות ונותנים להן את כל הכלים על מנת שהן תוכלנה להשתלב בחברה נורמטיבית.

אנחנו מכינים אותן לקראת זה שהן בעצמן ילמדו לקחת אחריות על עצמן ולבחור בעצמן את דרך החיים שלהן.

במסגרת המיזם כעת קיימות 3 דירות מאובזרות במרכז העיר ירושלים וההשקעה נותנת פירות. הבתים מכילים 21 בנות אשר לכולן מצאנו מקומות עבודה ראויים או שהתקבלו ללימודי מקצוע ושוב אינן מסתובבות ברחובות. אנו מתכננים להקים בקרוב מקלט חירום לקליטת בנות במצבי S.O.S. המקלט חירום בתהליכי איתור למיקום מדוייק ויוקם במרכז העיר ירושלים, קרוב למרכזי הבילוי של בני נוער. במקום בו מתחילות הבעיות וההסתבכויות של אותן נערות משוטטות.

ממש בימים אלו רבות הבנות המתדפקות ומבקשות להתקבל לבית החם של 'שיח הלב. לצערנו אנו נאלצים לדחותן בשל חוסר תקציב לשכירת עוד דירות.

סקיצת תבנית אדריכלית לבניית המקלט חירום